Blogi

Oled kolimas? Jagame juhtnööre, kuidas käituda elektritoimingutega

Kodu

Palju õnne uue kodu puhul! Kindlasti oled elevuses, kuid ära unusta, et on ka palju erinevaid asjaajamisi, mis kolimisega kaasas käivad. Selleks, et elu veidi lihtsamaks teha, jagame juhtnööre, millised elektrivaldkonna toimetused võiksid elukohta vahetades plaani võtta.

Kolid välja?

Esimesena lõpeta oma võrguleping. Võrgulepingu saad lõpetada 30-päevase etteteatamisega oma võrguettevõtja juures. Elektrilevi võrgupiirkonna kliendina saad võrgulepingu lõpetada Elektrilevi e-teeninduses.

Võrgulepingu lõppemisega lõppeb automaatselt ka elektrileping. Elektrilepingu lõpetamiseks ei pea eraldi meiega ühendust võtma.

Kui oled andnud märku, et soovid võrgulepingut lõpetada, saab järgmine elanik asuda omakorda võrgulepingut sõlmima. Kui uut lepingut ei sõlmita 30 päeva jooksul pärast vana lepingu lõpetamissoovi esitamist, lülitatakse tarbimiskohas vool välja.

Kolid sisse?

Kõigepealt on vaja sõlmida võrguleping. Võrgulepingut on vaja tarbimiskoha igapäevaseks varustamiseks elektriga. Võrgulepinguga lepitakse kokku elektriga varustamise tingimused, võrguteenuse hinnapaketi ja kontaktandmed info edastamiseks, näiteks plaaniliste katkestuste teadete saatmiseks.

Võrgulepingu pead sõlmima võrguettevõtjaga, kelle piirkonnas vastav tarbimiskoht asub. Elektrilevi võrgupiirkonna kliendina saad võrgulepingu sõlmida Elektrilevi e-teeninduses.

Samal päeval, kui sõlmid võrgulepingu, soovitame sõlmida ka elektrilepingu – nii hakkavad mõlemad lepingud kehtima ühel ajal. Eesti Energiaga saad sobiva elektrilepingu sõlmida hõlpsalt meie e-teeninduses või helistades infotelefonile. Teeme Sulle personaalse pakkumise, mis on koostatud Sinu senise elektritarbimise põhjal. Sõlmi elektrileping e-teeninduses

/-/doc/8457332/news/box.jpg

Mis juhtub, kui elektrimüüja jääb valimata?

Kui Sul on kehtiv võrguleping, aga pole sõlminud elektrilepingut ühegi elektrimüüjaga, liigud automaatselt üldteenusele. Üldteenus tähendab seda, et saad küll elektrilepinguta elektrit tarbida, kuid elektrihind kujuneb Sinust sõltumatult. Hinda mõjutab kõigi üldteenusel olevate klientide tarbimine ning hinnale lisandub Konkurentsiameti poolt ettemääratud marginaal.

Kui soovid üldteenuse kasutamist lõpetada, pole vaja teha muud, kui sõlmida elektrileping endale sobiliku elektrimüüjaga

Korteriühistu on ühisostul – mida see tähendab?

Ühisost tähendab, et võrgu- ja elektriarvete tasumist korraldab ühistu, omanik või haldur. Korterite omanikud või üürnikud on sellisel juhul alltarbijad, kes ei saa ei saa elektrimüüjat valida või vahetada. Kui Teie korterühistu ostab elektrit ühisostuna, ei ole Teil vaja sõlmida eraldi võrgu- ega elektrilepingut.

Ühistu liikmed saavad elektrimüüja valikut mõjutada ühistu üldkoosolekul.

Veendu uue kodu elektriohutuses

Uut kodu soetades jääb elektrisüsteemi korrashoid tihti põhjalikult kontrollimata. Samas võivad juhtmestikus varitseda mitmed ohud, näiteks oskamatult tehtud ümber- ja juurdeehitused, kahjustunud juhtmed, puudulikud maandused või sobimatud kaitserakendused.

Kui võtmed juba käes, siis tasuks oma turvalisuse kindlustamiseks kindlasti teostada üks põhjalikum elektrisüsteemi ülevaatus. Eesti Energia elektrikud saavad abiks olla nii suuremate kui ka väiksemate elektritöödega. Näiteks saate meie käest tellida pistikupesade, lülitite, elektrijuhtmete, kaablite, valgustite jms paigaldamist ja vahetamist. Samuti ühendame elektrivõrku elektriseadmeid ning saame abiks olla, kui vajate nõu mõne elektriga seonduva küsimuse lahendamiseks.