Blogi

Lihtsad näpunäited, kuidas kodu sügise tulekuks ette valmistada

Sügis on saabumas ja sellega koos terendab teadmatus eesootavate elektrihindade ees. Kuigi esimeste prognooside kohaselt tõotab tänavu sügis tulla odavam kui mullu, tasub kasutusele võtta ennetavaid meetmeid, et mis aitavad kulud madalal hoida ka juhul, kui elektri hind peaks tõusma.


Image

Sääst algab tarbimisest

Kulud aitab madalal hoida nutikas ja läbimõeldud energiatarbimine. Seetõttu tulekski esimesena otsa vaadata oma tarbimisharjumustele. Proovi mõelda järgmistele küsimustele:

  • Millal kasutan elektrit enim?
  • Kas minu tarbimine jääb aega, mil elektri hind börsil on kallim?
  • Milliste tegevuste arvelt saan elektri kokkuhoidu suurendada?

Elektriarveid võrdle kuude ja aastate kaupa – niimoodi saad hea aimduse, kas ja mida oled ühel või teisel kuul teisiti teinud ning kuidas on see kulusid mõjutanud. Kui meiliboksist aastatetaguste arvete otsimine tundub nagu tükk tööd, siis teine võimalus on hankida endale Eesti Energia mobiiliäpp.

Äpis on sinu tarbimisinfo lisaks kuudele ja aastatele kättesaadav ka nädalate ja tundide kaupa. See tähendab, et olles näiteks mõnel varasemal õhtul sauna teinud, saad tagantjärele hinnata, kui palju kasvas majapidamise energiatarve elektrikerise töötamise ajal.

Börsipaketil olijatel on võimalik läbi rakenduse seadistada endale teavitused, mis informeerivad järgmise päeva elektrihindadest, muutes tarbimise ajastamise soodsamatele tundidele oluliselt lihtsamaks.

Fikseeritud paketiga jäävad kõrged elektrihinnad minevikku

Elektrihinna fikseerimine on üks lihtsamaid viise, kuidas tagada endale meelerahu ja hinnastabiilsus kogu sügistalviseks perioodiks või isegi kauemaks. Sõlmides fikseeritud hinnaga lepingu, on kokkulepitud perioodil elektri ühikuhind sulle sama. Nii ei ole vaja muretseda börsil toimuva pärast ja saad hõlpsamini oma igakuist eelarvet planeerida.

Hinna soovitame fikseerida nendel tarbijatel, kes ei soovi või kellel ei ole võimalik oma tarbimist soodsama hinnaga tundidele ajastada. Vaadates möödunud nädala elektrihindu, oli neljapäeval, 24. augustil börsihind kõige odavam, 7,67 senti/kWh öösel kell 00.00 ja kõige kallim, 25,85 senti/kWh õhtul kell 20.00. See tähendab, et kulude vähendamiseks tuleks rohkem elektrienergiat nõudvad tegevused nagu näiteks pesupesemine või söögitegemine lükata hilistesse öötundidesse, mis paraku ei pruugi olla igaühe jaoks sobivaim lahendus.

Eesti Energias saad oma elektrihinna fikseerida nii lühemaks kui pikemaks ajaks. Tutvu meie 6-, 12- ja 36-kuuliste pakettidega lähemalt siin.

Suurim säästupotentsiaal peitub küttes

Kuna Eesti kliimas peab kütma ligi pool aastat, kulub sinna ka kõige rohkem energiat. Igal küttesüsteemil on omad plussid ja miinused. Näiteks elektril töötavate radiaatorite ja põrandakütte kasutuselevõtuks vajalik esmane investeering võib olla küll väiksem, aga see-eest on püsikulud talvel suurenenud elektrihinna tõttu ka märkimisväärselt kõrgemad.

Kaasaegsematest lahendustest on parim valik kõrgete küttekulude kaitseks õhk-õhk soojuspump. Võrreldes elektriküttega, on talvekuudel õhk-õhk soojuspump 2-3 korda soodsam lahendus, aidates elektrikulusid vähendada kuni 80%.

Lisaks sellele, et soojuspump on energiasäästlik, on ta ka töökindel. Hästi hoitud seade kestab keskmiselt 10-15 aastat ja suudab põhjamaises kliimas hästi toime tulla, hoides toad soojas ka -25 kraadise külma juures. Kui suvi käes, saab soojuspumpa kasutada ka õhu jahutamiseks, muutes selle nutikaks abiliseks aastaringselt.

Meie kogenud spetsialistid on sinu jaoks välja valinud tippklassi mudelid turu parimas hinnaklassis. Sobiva soojuspumba saad kohe välja osta, rentida unikaalse täisteenusena või soetada järelmaksuga. Vaata lähemalt siit.

Seadmed, mida parasjagu ei kasuta, tõmba seinast välja

Tihti kipume suurenenud energiakuluga seostama liiga soojaks köetud tuba või kauaks põlema jäetud tulesid. Tegelikeks „süüdlasteks“ võivad olla hoopis kolmas grupp elektritarbijaid, mille peale esimese hooga tulla ei oskagi – ööpäevaringselt vooluvõrku ühendatud elektroonilised seadmed.

Tänapäevases majapidamises on selliseid seadmeid keskmiselt 20 tükki. Nende hulka kuuluvad näiteks pesumasin, külmkapp, mikrolaineahi, pliit, aga ka mobiiltelefoni laadija, röster, veekeedukann, elektriline hambahari jms. Isegi, kui seadmed parasjagu kasutust ei leia, on nad siiski vooluvõrku ühendatud ja võivad seeläbi moodustada kuni 10% kogu elektriarvest, kuna tarbivad elektrit ooterežiimil.

Seega tehnika, mis kasutusel pole, on targem ajutiselt vooluvõrgust eemaldada. Vanemate kodumasinate puhul nagu näiteks külmkapp või pesumasin, tasuks kaaluda nende asendamist energiatõhusamatega.

Soovid teada, kuidas oma energiatarbimine veelgi nutikamaks ja säästlikumaks muuta? Tule tasuta nõustamisele ja leiame üheskoos lahendused, mis sobivad just sinu kodu vajadustega. Rohkem infot leiad Eesti Energia kodulehel.

Registreerin konsultatsioonile