Blogi

Vali jõuluvalgustid, mis säästavad elektrit

Kodu
Sääst

Kätte on jõudnud detsembrikuu ning suures jõuluootuses asub üha rohkem inimesi kaunistama oma koduaknaid, aiaääri või kuusepuid jõulutuledega. Ajal, mil elektrihinnad on tavapärasest kõrgemad, võib tulede kasutamine arved üsna märkamatult suureks kasvatada. Anname nõu, mida tasuks valgustite valikul silmas pidada, et kulud kontrolli all hoida.


Image

1. Jälgi pakendeid

Poes olles tasub avatud silmadega ringi käia. Et valik oleks lihtsam, on näiteks suuremad aianduskeskused energiasäästlikud jõulutuled eristanud vastava märgisega. Vahel on juurde lisatud ka informatsioon selle kohta, kui suur oleks energiasääst teatud kasutusaja peale. Tegemist on hea sisendiga, mida lõpliku valiku tegemisel arvesse võtta.

2. Eelista LED-valgusteid halogeenile

Kuigi halogeenlampidega valgustid on tuntud oma odava hinna poolest, on neil kaks olulist puudust: väiksem valgusviljakus ja lühem eluiga. LED-lambid muudavad ligi 80% kogu oma kasutatavast elektrienergiast valguseks. Halogeenlampide puhul on olukord täpselt vastupidine. See tähendab, et kasutades LED-valgusteid jõuab sinuni rohkem valgust, mis on halogeenidega võrreldes intensiivsem ja eredam.

Nagu mainitud, on LED-lampide teiseks plussiks nende kestvus. Kui ühe halogeenlambi eluiga jääb üldjuhul vahemikku 1000–2000 tundi, siis LED-lamp kestab ligi 10x kauem, kuni 15 000 tundi. Valgustite puhul on eluiga veel pikem, lausa 35 000–100 000 tundi ja rohkem. Lisaks ei mõjuta LED-lampide eluiga sisse- ja väljalülitamise arv, mis halogeenide puhul seevastu on tugev faktor.

3. Mida rohkem lampe, seda suurem energiakulu

Tundub loogiline, eks? Mõtle läbi, millised valgustid on sinu kodus kõige suuremad elektritarbijad. Tavaliselt on nendeks suurte lampide ja pikkade laest põrandani ulatuvate kettidega valguskardinad.

Seega, kodu kaunistamisel tasub meeles pidada, et eelistada tuleks valgusteid, mis on lühemad ja väiksemate lambipirnidega. Nii tarbid vähem elektrit ja hoiad kokku kuludelt.

4. Kasuta taimereid

Taimerid on suurepärased abilised nendele, kel kipub tulede välja- või sisselülitamine lihtsasti ununema. Taimerite abil on võimalik mugavalt seadistada aega, mil tuled süttima ja kustuma peaksid, sealjuures pole oluline, kas viibid ise parasjagu kodus või mitte. Võimalus oma äranägemise järgi tulede tööajad määrata, võimaldab reguleerida energiakulu ning hoida seeläbi kokku elektriarvetelt.

Olukorras, kus oled unustanud tuled enne magamaminekut välja lülitada, võivad taimerid osutuda ka elupäästjaks. Liiga kauaks põlema jäetud valgustitel on oht üle kuumeneda ja olla nii algeks tulekahjule. Ülekuumenemise tõenäosus on suurem just halogeenlampe sisaldavate valgustite puhul kui LED-ide.

5. Alternatiivtoitega valgustid

Tubases keskkonnas võib kasutada valgusteid, mis saavad oma energia seinatoite asemel hoopis patareidest või taastuvast energiaallikast, milleks on päike. Lisaks keskkonnasäästlikkusele on mõlemal lahendusel veel mitmeid eeliseid.

Näiteks patareidega tulede puhul on vabadus tulesid paigutada ükskõik kuhu, s.t, et ei ole vaja olla sõltuv toas olevatest pistikupesadest või täita tuba tülikate pikendusjuhtmetega.

Päikeseenergial töötavad tuled on hea viis, kuidas säästa raha, kuna elektrit nende käigus hoidmiseks praktiliselt ei kulu. Tulede külge on kinnitatud väike paneel, mis kogub päeva jooksul energiat ning salvestab selle taaslaetavasse patareisse. Nii on võimalik kasutada valgusteid soovitud ajal ja kohas.