Blogi

4 olulist elektritarkust pere pisimatele

Kodu
Ohutus

Kõik lapsevanemad teavad vanasõna „õnnetus ei hüüa tulles". Elektriga seotud õnnetused on aga sageli väga raskete tagajärgedega, mistõttu tagantjärele tarkusest pole kasu kellelgi. Lapsi tuleb aegsasti õpetada elektriohte märkama ja õnnetusi vältima.

/-/doc/8457332/news/lapsed.jpg

Elektritarvikute korrektne kasutamine

Kõigi turvalisuse huvides oleks parem, kui väga väikesed lapsed pistikute ja pistikupesadega kokku puutuma ei peaks. Lastele tuleb selgitada, et nad iseseisvalt ei ühendaks seadmeid elektrivõrku ning seadmete eemaldamisel paluksid samuti täiskasvanute abi. Suuremaid lapsi tuleb õpetada õiget ja turvalist pistiku pistikupesast välja tõmbamist: pistikust tuleb kinni hoida, mitte juhtmest tirida – juhe võib pistiku küljest lahti rebeneda ja lühise tekitada. Kordamine on tarkuse ema, mistõttu tasub pidevalt üle rääkida, et pikendusjuhtmed ega pistikupesad ei ole mänguasjad.

Ohtude märkamine

Rääkige lahtiste ja katkiste juhtmete eluohtlikkusest – neid ei tohi puutuda! Lapsed on väga tähelepanelikud ja soovivad täiskasvanuid aidata ning tunda, et nad on kasulikud, neil on kodus oma roll. Seega õpetage lapsi varakult elektritarvikutes ja pistikutes nähtavate rikete, häirete, sädeluse vms korral sellest kohe vanemaid teavitama. Selgitage, et katkised elektriseadmed võivad põhjustada tulekahju või anda ohtliku elektrilöögi.

Elekter ja vesi ei käi kokku

Lapsed armastavad vett, kuid elekter ja vesi kokku on surmav kombinatsioon. Selgitage, et elekter ja vesi ei ole sõbrad, seetõttu ei tohi elektriseadmeid kasutada vannis või duši all ning elektriseadmeid märgade kätega puutuda. Vannitubades tuleb lastel vältida pistikupesadesse ühendatud elektriseadmete kasutamist. Ka laadija küljes olev mobiiltelefon on vooluvõrgus olev elektriseade, mida vannitoas või mujal niiskes toas kasutada ei tohiks. Mobiiltelefoni või tahvelarvuti laadimiseks leidke kodus mõni turvaline ja kuiv ruum.

Elektriohtude puhul on mõistlik alati karta kõige hullemat

Liiga keerulised õpetused kipuvad lastel meelest ära minema – lastele pole vaja rääkida neutraaljuhtmest ja faasijuhtmest, keskpingest ja madalpingest – oluline on õpetada last tajuma elektri ohtlikkust ning vastavalt ka käituma. Kindlasti tuleb lastele õpetada hädaabinumbri kasutamist ja selgitada, kuidas käituda õnnetusjuhtumi korral.