Blogi

Neli sagedamini esitatud küsimust ja vastust elektri börsihindade kohta

Kodu
Sääst

Elektri börsihind on viimastel nädalatel hüpanud enneolematutesse kõrgustesse. Selgitame, miks kõrged hinnad tekivad, keda mõjutavad ning kuidas saavad kliendid end kõrgemate börsihindade vastu kaitsta.

/-/doc/8457332/news/elektriarve.jpg

Miks elektrihind nii kõrge on?

Siin ei ole ühte põhjust, vaid tegurite kombinatsioon. Tänavu on nõudlus elektri järele olnud suur nii talvel, mil oli pakast, kui ka suvel, kus elektrit kasutati jahutuse eesmärgil. Samuti on majanduskeskkond aktiivne – tarbimine on 8% suurem kui mullu.

Kogu klientide tarbitav elekter ostetakse Põhjamaade ja Baltikumi ühiselt elektriturult. See tähendab, et elektri hind ei kujune ainult sellest, millised elektrijaamad töötavad Eestis, vaid regioonis tervikuna.

Sel aastal on meie turupiirkonnas olnud vähem tuult ja vähem sademeid ehk hüdroenergiat. Suurem tootmise koormus on langenud gaasi- ja kivisöejaamadele, mille omahind on kallim. Seda nii kõrgema CO2 hinna tõttu kui ka gaasi hinna mitmekordse kallinemise tõttu. Lihtsustatult: kui ei saa töötada odavad elektrijaamad, töötavad kallimad.

Keda kõrge börsihind mõjutab?

Kõrge börsihind puudutab neid tarbijaid, kes on valinud Muutuva paketi, sest sel juhul on elektriarve kujunemine seotud börsihinnaga. Kui sul on Muutuv pakett, tasub olla börsihindadest teadlik, et saaksid odavamast hinnast kasu lõigata ja kallima hinnaga tundidel tarbimist vähendada.

Kui oled valinud endale fikseeritud hinnaga paketi, näiteks Kindel või Võrdne, ei mõjuta sind elektribörsi hinnakõikumised ja hinnarisk jääb elektrimüüja kanda.

Mida kliendina teha saan?

Erakliendina tasub kaaluda üha hoolikamalt läbi, kas eelistada fikseeritud hinnaga paketti või võtta hinnakõikumiste risk ning otsustada börsihinnast sõltuva paketi kasuks.

Kui soovite vaadata või muuta oma elektripaketti, saate seda teha Eesti Energia e-teeninduses

Elektripakettide kohta saad rohkem lugeda Eesti Energia kodulehel. Kui jääd hätta, kasuta ka mugavat paketi valiku abimeest.

Kui oled valinud börsipaketi, saad oma arvet vähendada, kui nihutad oma tarbimist kõrgema hinnaga tundidelt madalama hinnaga tundidele.

Eesti Energia kliendid saavad jooksvaid elektri börsihindasid näha Eesti Energia mobiiliäpist. Paljud börsipaketiga liitunud kliendid kasutavad seda infot selleks, et ajastada oma kodumasinaid (pesumasinat, boilerit, elektrikerist) tööle kõige soodsama hinnaga tunnile ning seeläbi võita.

Üha rohkem on aga neid, kes soovivad pikaajalist kindlust hinnakõikumiste vastu ja selleks on hea lahendus hakata ise päikesepaneelide abil elektrit tootma.

Tarbides kohapeal toodetud elektrit jääb ostmata kallis võrguelekter, kus on sees võrgutasud, aktsiis ja maksud. Päikesepaneelide paigaldamine on üks lihtsamaid viise hakata ise rohelise elektri tootjaks. Üldiselt on võimalik päikesepaneelidega vähendada elektriarvet poole võrra.

Kuidas energiakuludelt kokku hoida?

Energiat on lihtsate nippide abil võimalik kokku hoida igas majapidamises. Enamik energiasäästulahendusi võivad märkimisväärselt väiksema arve tuua juba järgmisel kuul.

Suurim säästupotentsiaal peitub just küttes, sest kuna Eesti kliimas peab kütma ligi pool aastat, kulub sinna ka kõige rohkem energiat. Eramajades on küttekulude alandamine tihti võimalik ökonoomsema küttesüsteemi kasutuselevõtuga. Näiteks tasub kaaluda elektrikütte asendamist maaküttega, lihtsama lahendusena vana õliradiaatori või elektripuhuri asendamist energiasäästlikuma soojuspumbaga. Tehtud investeering võib end ära tasuda üpris kiiresti.

Järgmisena tasub otsa vaadata vanematele kodumasinatele, mis neelavad tänapäevaste masinatega võrreldes kordades enam elektrit. Kõrges elektrikulus võib süüdi olla nii vana televiisor kui ka pidevalt töötav nõrga energiaklassiga sügavkülmik. Vahetades 20-aastase külmiku uue A++ külmiku vastu saab aastas säästa paarkümmend eurot.

Rohkem korduma kippuvaid küsimusi