Blogi

Viis nippi, kuidas säästa ettevõttes elektrit

Äri

Suurtes ärihoonetes võib energiakulu kontrolli all hoidmine olla keerulisem kui kodudes. Energia säästmiseks ja kulu kokkuhoiuks tuleks ettevõttel paika panna kindel strateegia. See aitab tagada, et muutustel oleks oodatud tulemus.

Kõigepealt tuleks analüüsida, milline on praegune tegelik energiakulu ja selle maksumus. Sellest lähtuvalt tuleks paika panna, kui suurt energiasäästu oodatakse ja mis on selle eesmärk. Kas säästetud raha võiks ettevõttes kusagile mujale paigutada või on hoopis laiem eesmärk vähendada ökoloogilist jalajälge? Energiasääst peaks olema üks prioriteetidest, mis ei puuduta vaid osa ettevõttest, vaid kogu ettevõtet tervikuna.


Image

Kontoritehnika olgu energiatõhus

Kontoritehnikat ostes veendu selle energiatõhususes. Ostuhind võib olla kallim, kuid see-eest on hilisemad kulud seadmele odavamad. Töövälisel ajal peaksid arvutid, monitorid, printerid ja muud seadmed olema välja lülitatud. Lauaarvutite asemel tasub aga kasutada sülearvuteid, sest need vajavad toimimiseks palju vähem energiat. Samuti aitab energiat kokku hoida see, kui seadistada arvutiekraanid vähesema heleduse ja ka säästurežiimi peale. See tähendab, et kui arvutit ei kasutata, siis ei kuluta see ka energiat.

Hoia elektrikulul silm peal

Energia mõõteprotsess on oluline igas äritegevuses. Selle tarbeks on loodud elektri mõõteseadmed, mis võimaldavad energiakulul silma peal hoida ning kindlaks teha, mis kulutab energiat kõige enam. Energiakulutust ei saa tervenisti kontrolli all hoida, küll aga saab kokku hoida näiteks kütte, konditsioneeri või valgustuse pealt. Mõõteseadmed aitavadki kindlaks teha, kus saaks energiakasutust vähendada. Igapäevast energiakulu saad jooksvalt jälgida ka Eesti Energia mobiiliäpist.

Vaheta vanad valgusallikad efektiivsemate vastu

Tänapäevased valgustusseadmed võivad olla lausa 40% võtta säästlikumad kui vanemad seadmed. Seega – vaheta iganenud või ebaefektiivsed valgusallikad uue tehnoloogia vastu, mis on säästlikum, kestab kauem ja vajab ka vähem hooldust. Kui soovid ekspertide nõu, pakub Eesti Energia valgustussüsteemise uuendamiseks või väljavahetamiseks valgusteenust.

Kasuta säästlikku kütte- ja jahutustehnoloogiat

Kuna küttesüsteem kasutab umbes 20–40% kogu hoone energiast, mõjutab see väga palju lõplikku elektrikulu. Võttes kasutusele modernsed kütte- ja jahutussüsteemid, on võimalik energiat märkimisväärselt säästa. Näiteks vanemad boilerid töötavad maksimaalselt 80 protsendilise tõhususega, samas kui uutel boileritel on see näitaja 95%. Samuti tasub kontorites seadistada konditsioneer stabiilse temperatuuri peale (näiteks 20 kraadi). See aitab samuti energiat säästa.

Tooda elektrit ise

Ehk tasub elektrit ise toota näiteks päikesepaneelidega? See lähenemine aitab vähendada ökoloogilist jalajälge, on ülimalt energiasäästlik ning lõppkokkuvõttes ka odavam. Näiteks päikeseelektri puhul toimub elektri tootmine lokaalselt ning see võimaldab säästa võrgutasult. Lisaks aitab taastuvenergia parandada hoone energiamärgise klassi ja suurendada turuväärtust.