Blogi

Kuidas hakata ettevõttele vajalikku elektrit päikesest tootma? 7 sammu mõttest teostuseni

Äri
Taastuvenergia

Vastupidiselt enamlevinud arvamusele on Eesti on igati hea koht, kus päikesest elektrienergiat toota. Näiteks suvel algab Eestis valge päevaaeg varem ja lõpeb hiljem kui Kesk-Euroopas. Ka ettevõtjatel on järjest kasulikum hakata ise elektrist päikest tootma, sest paneelide hinnad on järjest langevad ning ka riiklikud toetusskeemid pakuvad pargi rajamiseks vajalikku rahalist tuge.

1. Leia sobiv pind

Päikeseelektrijaama saab paigaldada nii katusele kui ka maapinnale. Katuse puhul on sobiv nii lamekatus kui ka kaldega katus. Muidugi oleks ideaalne, kui paneelid oleksid suunatud lõunasse, kuid paraku pole selline lahendus alati võimalik. Vastupidiselt levinud arvamusele võivad paneelid olla suunatud igasse ilmakaarde, sealhulgas põhja. Küll aga peab siis arvestama väiksema tootlikkusega: 35-kraadise kaldenurga korral annavad ida- ja läänesuund toodangut 20% vähem, põhjasuund 50% vähem.

Kui sobivat maapinda on näiteks põllu- või heinamaa näitel palju, võib päikesepark olla väga tasuv investeering. Kui on tegemist tootmisettevõttega, saab päevasel ajal tulevat päikeseelektrit kasutada kohe enda tarbimiseks, säästes nõnda võrgutasudelt ja riiklikelt maksudelt. Kui endal suuremat tarbimist pole, saab elektri ka otse võrku maha müüa, teenides nõnda raha elektrimüügist.

/-/doc/8457332/news/elektri_tootmine_ari.jpg

2. Kaalu saadavat kasu

Päikesepargi ehitus on investeering, mille tasuvust tuleb eelnevalt täpselt hinnata. Päikesepaneelide tasuvusaeg sõltub mitmetest teguritest, peamiselt valitud päikesepaneelide komplektist, elektritarbimisest (kui suur on omatarve ja kui suur osa edastatakse võrku), finantseerimistingimustest, krediidikulukuse määrast ning riiklikest toetustest.

3. Uuri toetusskeemide kohta

Väiksemad elektritootjad saavad täna toetust läbi Eleringi tegevuspõhise taastuvenergia toetusskeemi: võrku antud toodangu eest on õigus toetusele tootjatel, kelle jaam on tootmisvõimsusega kuni 50 kW. Toetusmääraks on 5,37 senti/kWh ning toetuse periood 12 aastat. Lisaks on võimalik saada toetust ka läbi PRIA, mis toetab maapiirkondades olevaid ettevõtteid läbi mitmete meetmete. KIK toetab tööstusettevõtete ressursitõhususe arendamist.

4. Täpne hinnapakkumine

Kui tasuvusaeg tundub mõistlik ning investeering teostatav, küsi juba täpsemat hinnapakkumist. Sellisel juhul vaatavad insenerid objekti üle ning teevad põhjalikuma analüüsi. Selleks tasub valida enda partneriks usaldusväärne ettevõte, kes projekteerib täpselt ning annab kliendile ausaid lubadusi. Turul võib paraku olla ka ettevõtteid, kes moonutavad arvutusi, et jätta kliendile arusaam lühemast tasuvusajast.

5. Vali partner ja löö käed!

Hinnapakkumise sobivusel saab sõlmida lepingu, misjärel saab alustada ettevalmistavate tegevustega, sealhulgas projekti koostamisega ning vajalike lubade ja dokumentide vormistamisega.

Vastupidava ja kvaliteetse elektrijaama projekteerimine on täppisteadus. Selleks, et paneelid tootlikud oleksid ning esimese suurema tuulega katuselt alla ei lendaks, peavad nii projekt kui ka paigaldus olema kvaliteetselt teostatud. Kui jaam on planeeritud oskamatult ja lohakalt, võib selle tasuvusaeg kujuneda märkimisväärselt pikemaks.

6. Paigaldus

Kui projekt on koostatud, siis on jäänud vaid paneelide ning inverteri paigaldamine ning võrku ühendamine, mis peaks üldjuhul toimuma paari päeva jooksul.

7. Hakka tootma!

Naudi odavamat ja puhtamat elektrit ning veendu aeg-ajalt, et jaam töötab nii nagu peab. Tavaliselt võimaldatakse tootlikkuse jälgimist veebilehe või rakenduse kaudu.

Hea oleks, kui iga 2-3 aasta järel spetsialist päikeseelektri süsteemi üle vaataks (visuaalne kontroll, ahelate mõõtmised, inverteri tarkvara uuendus jms). Ka talvisel ajal ei pea muretsema rohke lume pärast, sest lumi paneele ei riku ning südatalvisel ajal pole piisavalt päikesevalgust niigi väga palju. Sügisel-kevadel, siis kui valgust enam, suudab paneel end ise puhastada. Nimelt hakkab paneel läbi õhema lumekihi kumavast valgusest elektrit tootma, töötades paneel soojeneb veidi ning see aitab kaasa lumekihi mahalibisemisele või sulamisele.

Eesti Energia äriklientidele mõeldud päikeseenergia lahendustest saad lisaks lugeda SIIT.