Uudised

Enefit Power konserveerib Balti elektrijaama koostootmisploki

Enefit Power konserveerib alates esmaspäevast, 1. aprillist, kahjumliku Balti elektrijaama koostootmisploki vähemalt aastaks, soojusenergia tootmine jätkub elektrijaama gaasikatlamajas. Juhitava reservvõimsuse hoidmise kohustus tagatakse Auvere elektrijaama ja Eesti elektrijaama energiaplokkidega.


Image

Maagaasi- ja elektrihinna languse ning CO2 kõrge hinna tõttu ei ole põlevkivil põhinev elektritootmine enam turul konkurentsivõimeline. See tähendab, et põlevkivi kasutavad elektrijaamad, sh Balti elektrijaam, pääsevad senisest märgatavalt vähem turule ning jaamadel puudub suures osas võimekus turult tulu teenida.

“Eesti Energia grupi pikaajaline strateegia on järk-järgult väljuda põlevkivielektri tootmisest ja asendada see ringmajandusel põhineva keemiatööstusega ning elektritootmises keskenduda taastuvenergiale ja väiksema püsikuluga juhitavale elektritootmisele. Meie piirkond on energiakriisist väljunud prognoositust kiiremini, mis tähendas, et juba 2023. aastal ei pääsenud mitmed Enefit Poweri energiaplokid turule ning see trend jätkub. Balti elektrijaama koostootmisploki konserveerimisest hoolimata säilitame võimekuse tagada omaniku ootustes ette nähtud reservvõimsus,“ sõnas Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola .

Kui 2022. aastal tootis Enefit Power 5,1 teravatt-tundi elektrienergiat, siis 2023. aastal 2,2 teravatt-tundi ehk toodang vähenes enam kui kaks korda. Samas suurusjärgus vähenes ka Balti elektrijaama tootmismaht, mis kukkus 2022. aasta 1 teravatt-tunnilt 0,48 teravatt-tunnile 2023. aastal. Prognoosi kohaselt ei kata elektrijaama 2024. aasta tulud selle käitamisega tekkivaid kulusid.

Vainola lisas, et otsust Balti elektrijaama töötajate osas veel ei ole. “Me püüame pakkuda osa töötajatele rakendust arenevas keemiatööstuses, osa töötajaid lähevad aprilli algusest puhkusele. Lõpliku otsuseni jõuame, kui täpsustub omaniku ootus Enefit Powerile,” sõnas Vainola.

Balti elektrijaama gaasikatlamajas jätkub soojusenergia tootmine, millega Narva soojusvõrk varustab Narva linna elanikke.

Elektrijaama konserveerimine tähendab seadmete deaktiveerimist ja säilitamist võimaliku tulevase kasutamise jaoks.