Uudised

Eesti Energia investeeris üheksa kuuga taastuvenergiasse üle saja miljoni euro

Eesti Energia normaliseeritud puhaskasum oli kolmandas kvartalis 27,4 miljonit eurot. Elektrimüügitulust üle 60% teenis kontsern väljaspool Eestit. Kiire kasv ja kasumlikkus võimaldas Eesti Energial investeeringuid võrreldes möödunud aastaga suurendada enam kui kaks korda 124 miljoni euroni. Sellest lõviosa läks tuule- ja päikeseparkide rajamisse. Tegemist on Eesti Energia viimaste aastate suurimate investeeringutega ühes kvartalis.

„Võrreldes mullusega oleme viiekordistanud investeeringuid taastuvenergiasse, saanud turuosalt teiseks energiaettevõtteks Lätis ja Leedus ning võtnud tööle üle 700 uue töötaja,“ rõhutas Eesti Energia finantsdirektor Andri Avila majandustulemusi kokku võttes.

„Energiakriisi lahenduseks on soodsamat elektrit tootvad uued taastuvenergia tootmisvõimsused, mille rajamiseks loovad head tingimused ettevõtte kasumlikkus ja kiire kasv koduturgudel Lätis, Leedus, Soomes ja Poolas,“ ütles Avila. „Kolmanda kvartali suurimad investeeringud tegime taastuvenergia ettevõtte Enefit Green kaudu just uute tuule- ja päikeseparkide rajamiseks, et tuua turule senisest enam taskukohasemat ja keskkonnahoidlikumat elektrit.“

Kolmandas kvartalis investeeris kontsern taastuvenergiasse 52 miljonit eurot, üheksa kuuga on uutesse tuule- ja päikeseparkidesse investeeritud kokku juba 105,2 miljonit eurot ehk mullusega võrreldes üle viie korra rohkem.

Suurimad investeeringud tegi kontsern börsiettevõte Enefit Greeni kaudu järgmistesse tuuleparkidesse: Tolpanvaara 5,6 miljonit eurot, Šilale 19,2 miljonit eurot, Akmene 8,7 miljonit eurot ja Purtse 3,4 miljonit eurot. Lisaks investeeriti ka 2,7 miljonit eurot Purtse päikesepargi ning 2,9 miljonit eurot Zambrowi päikesepargi arendamisse.

„Need tootmisvõimsused katavad kokku enam kui 200 000 kodumajapidamise aastase elektritarbimise ning esimesed neist hakkavad mõistliku hinnaga elektrit turule pakkuma juba tuleva aasta esimeses kvartalis,“ selgitas Avila. Aastatel 2022-2026 on Avila sõnul Eesti Energial kavas investeerida ligi 2,5 miljardit eurot, millest enamik uute tuule- ja päikeseparkide ehitamisse kontserni koduturgudel.

Uute taastuvenergia tootmisvõimsuste kõrval investeeris kontsern ka elektrivõrku. Võrgu arendamiseks ja mikrotootmise võimaldamiseks kasvasid võrguettevõtte Elektrilevi investeeringud* kolmandas kvartalis viiendiku võrra ja ulatusid 31,8 miljoni euroni.

Enefit on Lätis ja Leedus TOP 2 energiaettevõte

Rekordilisi investeeringuid võimaldab Eesti Energia kiire kasv kõikidel Läänemere regiooni energiaturgudel. Leedus on kontserni klientide arv 2022. aasta üheksa kuuga kasvanud ligi neli korda ja jõudis 100 000 kliendini. „Kõik Enefiti Leedu kodukliendid tarbivad seejuures taastuvelektrit ja panustavad nii uute taastuvenergia tootmisvõimsuste loomisse kogu Baltikumis,“ lisas Avila. Lisaks on ettevõtte klientide arv kasvanud aasta algusest Lätis 59%, Poolas 44% ning Soomes 29%. Tervikuna on kontserni klientide arv kasvanud aastaga enam kui viiendiku.

Nii Lätis kui Leedus on Enefitist saanud teisena kõige suurem turuosaline kohaliku turuliidri järel. Lätis on Enefiti turuosa enam kui veerand ja Leedus ligi viiendik sealsest energiaturust.

Aasta lõpuks ligi tuhat uut töötajat

Ettevõtte kiirest kasvust annab märku ka kontserni töötajate arv, mis on selle aasta üheksa kuuga kasvanud enam kui 700 töötaja võrra. „Enim töötajaid oleme juurde värvanud Eestis, eelkõige Ida-Virumaal, kuid üle saja inimese oleme tööle võtnud ka väljaspool Eestit,“ selgitas Avila. „Kokku töötab Eesti Energias täna üle 5100 töötaja, aasta lõpuks kasvame 5300 töötajani, mis on ligi tuhat töötajat rohkem võrreldes eelmise aastaga.“

Eesti Energia elektri jaemüük suurenes kolmandas kvartalis kõikidel koduturgudel 2,3 teravatt-tunnini (+14%). Üle poole elektrist (61%) müüdi väljaspool Eestit ehk Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas. Kõige rohkem (+38%) kasvas elektri jaemüük Lätis.

Eesti Energia kontserni kolmanda kvartali müügitulu oli üle kahe korra suurem võrreldes sama perioodiga mullu ja ulatus 657,1 miljoni euroni. Üheksa kuuga teenis kontsern üle 1,62 miljardi euro müügitulu.

  1. aasta üheksa kuuga maksis Eesti Energia riigile makse ja keskkonnatasusid kokku ligi pool miljardit eurot. Sellest erinevate otseste maksudena 95,3 miljonit ja CO2 emissioonikulu turuhinnas 399,1 miljonit eurot, mis kasvas mullusega võrreldes pea saja miljoni euro võrra.

Normaliseeritud EBITDA ehk kulumieelne ärikasum oli kolmandas kvartalis 93,8 miljonit eurot ehk ligi kolm korda suurem kui mullu samal perioodil. Üheksa kuu EBITDA kasvas mullusega võrreldes üle kahe korra 299,9 miljoni euroni. Kui mullu kolmandas kvartalis oli kontserni puhaskahjum 15,4 miljonit eurot, siis tänavu teeniti kolmandas kvartalis 27,4 miljonit eurot puhaskasumit. Üheksa kuu puhaskasum ulatus 111,9 miljoni euroni, aasta varem oli puhaskahjum 12,3 miljonit eurot.

\*Tegemist netoinvesteeringuga.

Eesti Energia tulemus III kvartalis

III kv 2021

III kv 2022

Müügitulu

mln €

290,8

657,1

*Kulumieelne ärikasum (EBITDA)

mln €

33,6

93,8

*Puhaskasum

mln €

-15,4

27,4

Investeeringud

mln €

60,1

124,0

sh taastuvenergia arendusinvesteeringud

mln €

7,9

52,0

\*Normaliseeritud tulemus, mis ei sisalda tuletisinstrumentide ümberhindlust

Eesti Energia tulemus 9 kuud

Jaanuar - september 2021

Jaanuar - september 2022

Müügitulu

mln €

829,2

1 621,6

*Kulumieelne ärikasum (EBITDA)

mln €

133,4

299,9

*Puhaskasum

mln €

-12,3

111,9

Investeeringud

mln €

146,5

281,1

sh taastuvenergia arendusinvesteeringud

mln €

19,6

105,2

\*Normaliseeritud tulemus, mis ei sisalda tuletisinstrumentide ümberhindlust