Uudised

Eesti Energia ideekonkursi The Pitch võitis tark peakaitse

Eesti Energia rahvusvahelise ideekonkursi Enefit Idea Hub – The Pitch võitis Sander Vahtrase loodav MultiFuse ehk tark ja kaugjuhitav peakaitse, mis võimaldab rohkem energiat müüa ja võrku optimaalselt koormata.

Ideeautori sõnul võimaldab MultiFuse ennetada ja lahendada elektriautode levikuga kaasnevat täiendavat võrgukoormust, mis on probleemiks saamas väga suure elektrisõidukite levikuga Norras. Vahtras jõudis võidule lähedale ka mullu, kui mitut elektriautot korraga laadida võimaldav nutikas laadija Multicharge tuli teiseks.

/-/doc/8457332/news/pitch_finaal3.jpg

„MultiFuse on tark ja kaugjuhitav peakaitse, et võrguettevõte saaks klientide vahel vastavalt vajadusele reaalajas peakaitse suurust muuta ning vajadusel ka lühiajaliselt suurendada,“ selgitas Vahtras. „MultiFuse võimaldab olemasoleva võrgu läbilaskevõimet suurendamata rohkem energiat müüa ja võrku optimaalselt koormata. Olen väga rõõmus ja pisut üllatunud, et võitsin, kuid koos Eesti Energiaga saame leida viisid, kuid asi teoks teha mitte ainult Eestis, vaid laias maailmas.“

Konkursil tuli teiseks nutirakendus Elektrilevi Storm App, mis annaks võrguettevõttele tööriista jagada klientidele elektrikatkestustega seotud infot senisest kiiremini, täpsemalt ja suuremas mahus. Kolmanda koha auhinna pälvis idee lisaseadmest, mis muudab aknaraami kütte- ja ventilatsioonisüsteemiks.

Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul jõudis žürii võitja osas kiirelt ühise keele, sest see täitis kolm kriitilist tingimust: oli innovaatiline, sobis ettevõtte strateegiaga ning on skaleeritav ehk võimeline muutma maailma.

„Elektrivõrk seisab kogu maailmas suurte väljakutsete ees, sest elektrisõidukite, kütteseadmete ja teiste suurte tarbijate kiirenev levik loob vajaduse leida nutikad lahendused koormuste reguleerimiseks juba praegu. MultiFuse on väga praktiline vastus neile probleemide,“ sõnas Sutter. „Usun, et koostöös idee autoriga jõuame esimeste tulemusteni järgmise 12 kuu jooksul. Testime seda esmalt Eestis ning viime seejärel maailma.“

Ideekonkursi The Pitch peakorraldaja Margus Vals märkis, et osalemaks energeetikasektori innovatsioonis ei pea olema hariduselt energeetik või insener, sest lisaks tehnoloogiliste uuenduste väljatöötamisele on üha suurem kaal nende kombineerimisel uute ärimudelite ja kompetentsidega.

„Eesti Energia eesmärk on luua teenuseid, mis põhinevad küll innovaatilisel tehnoloogial, ent on kasutajale lihtsad, mugavad ja kasulikud,“ ütles Vals. „Tegutsedes kuuel turul Balti- ja Põhjamaades ning Poolas on meil ligi 60 miljonit potentsiaalset klienti. Mul oli väga hea meel näha, et enamik finaliste mõtles suurelt, nähes oma tootel, teenusel või nende poole liikuval nutikal lahendusel potentsiaali Eestist kaugemal.“

Ideekonkurss otsis innovaatilisi ideid uute teenuste ja neid toetavate tehniliste lahenduste väljatöötamiseks, et tuua tulevik meile kiiremini lähemale ja luua nutikaid, keskkonnasõbralikke ja mugavaid teenuseid.

Konkursile esitati 222 ideed. Menukaimaks osutus teenuste valdkond, kuhu esitati kokku 90 ideed. Tarka linna soovis panustada 76 ja nutikasse transporti 56 ideed. Enim ideid, 149 esitati Eestist. Poolast laekus 20, Lätist ja Leedust 15 ning Soomest ja Rootsist 6 ideed. The Pitch pälvis ka rahvusvahelist tähelepanu, sest 11 ideed esitati väljaspoolt Eesti Energia koduturge, teiste seas Saksamaalt, Ameerika Ühendriikidest ja Sri Lankalt. Poolfinalistide seas on 21 ideed Eestist, 4 Lätist ja Leedust ning üks Rootsist ja Soomest. Aastal 2018 esitati kokku 100 ideed.

Eesti Energia ideekonkursi žüriisse kuulusid Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ning ettevõtte äri ja infotehnoloogiajuht Agnes Roos, Elektrilevi juhatuse esimees Jaanus Tiisvend ja Eesti äriinglite võrgustiku tegevjuht Anu Oks.

/-/doc/8457332/news/pitch_finaal1.jpg

Enefit Idea Hub – The Pitch finalistid

AirFrame Nutikas aknaraam, mis töötab ventilatsiooni ja kütteseadmena. AirFrame võimaldab kokku hoida küttekuludelt, parandab kodu sisekliimat ning aitab vähendada CO2 emissioone.

COOLify Mänguline nutirakendus, mis võimaldab jälgida ja neutraliseerida oma CO2 jalajälge. Teenitud raha eest ehitatakse päikeseparke, millest teenitud tuluga omakorda uusi päikeseparke.

Drivest Lahendus, mis võimaldab ettevõtete autod töövälisel ajal raha teenima panna, rentides neid välja nii era- kui ärikasutajatele.

Elektrilevi Storm App Nutirakendus, mis pakub kliendile tormide ja teiste elektrikatkestust põhjustada võivate sündmuste puhul personaliseeritud infot elektri taastamise, sellega seotud tegevuste jm kohta.

MultiFuse Tark ja kaugjuhitav peakaitse, et võrguettevõte saaks klientide vahel vastavalt vajadusele reaalajas peakaitse suurust muuta ning vajadusel ka lühiajaliselt suurendada. Täiendavalt annab klientidele võimaluse ise kaugjuhitavalt peakaitset juhtida.

NutiParkla Vabade parkimiskohtade monitooring sensorite ja pildituvastusega ning info edastamine läbi rakenduse nii parklaoperaatoritele kui klientidele.

SmartPole Varustab elektripostid anduritega, luues eelhoiatussüsteemi, mis võimaldab reaalajas jälgida ja reageerida potentsiaalsele elektrikatkestusele.

Smart Residential Heating Solutions Elektrikütte lahendus, mis leiab tarkvara abil optimaalse küttelahenduse etteantud parameetrite järgi, sh võtab arvesse keskkonnamõjusid.

The Power Bank Park Rajab käidavatesse kohtadesse akupankade rendipunktid, kust inimesed saavad vajadusel akupanga kaasa võtta ning mõnda teise punkti tagastada.

Virtual Assistant Müügiinimeste koolitusalgoritm, mis annab soovitusi, kuidas klientidega suhelda ja mida igale konkreetsele kliendile pakkuda.