Uudised

Eesti Energia müüb enamusosaluse Jordaania elektriprojektis Yudean Groupile

Eesti Energia müüb 45% Jordaania põlevkivielektrijaama ja –karjääri projekti aktsiatest Hiina päritolu ettevõttele Yudean Group (Yudean) ning jääb 10 protsendiga projekti väikeaktsionäriks. Täna Hiinas allkirjastatud lepingu kohaselt suurendab projekti kaasarendaja YTL International Berhad (YTL) osalust seniselt 30 protsendilt 45 protsendile ja senine väikeaktsionär Near East Investments väljub projektist.

“Eesti esimene põlevkivialase oskusteabe eksport on saamas reaalsuseks. Kaheksa-aastase arendustöö jooksul oleme Jordaanias ette valmistanud põlevkivikarjääri rajamise ja elektrijaama ehituse, mis katab 10% Jordaania elektrivajadusest. Vähemoluline pole ka see, et oleme leidnud rahastajad 2,1 miljardi dollarilise projekti elluviimiseks,” rääkis Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter .

YTL Power International Berhadi juhatuse esimees Dato´ Yeoh Seok Hong ütles, et YTL Poweril on väga hea meel suurendada oma osalust projektis 45 protsendile, tervitada Yudeani projekti partnerina ja ühiselt juhtida selle olulise projekti arendust, et toetada Jordaania valitsust energiasõltumatuse edendamisel. "554-megavatise brutovõimsusega põlevkivielektrijaam katab olulise osa Jordaania energiavajadusest ja vähendab kuningriigi kulutusi elektri tootmiseks imporditavatele naftatoodetele. Partnerite ühendatud laiaulatuslikud kogemused elektri tootmisel ja kaevandamisel viivad projekti eduka lõpuni, mis aitab Jordaanial kuluefektiivselt ja kindlalt saavutada energiasõltumatust,” sõnas Dato´ Yeoh Seok Hong.

“Meil on heameel liituda niivõrd strateegilise tähtsusega projektiga, mis pakub Jordaania kuningriigi jaoks pikaajalise, konkurentsivõimelise ja väga vajaliku lahenduse riigi tänaste ja tulevaste energiaalaste väljakutsete lahendamiseks,” kinnitas Yudean Groupi juhatuse esimees Huang Zhenhai .

Sutteri sõnul on projekti lõplikuks rahastamiseks vaja veel Hiina valitsuse ja ekspordikrediidiagentuuri kinnitust pankade laenu garantiile ning see on ka Eesti Energia enamusosaluse müügi jõustumise eelduseks. “Enamusosaluse müügiga saame tagasi kõik Jordaania projekti arendamiseks tehtud ja tehtavad kulud, tulu osaluse müügist ning tulevikus väikeaktsionärina ka dividenditulu. Konkreetsetest numbritest saame rääkida siis, kui projekti rahastamine on lõplikult läbi viidud ja enamusosaluse müük jõustunud. Eesti Energia jääb Jordaania valitsuse soovi kohaselt viieks aastaks pärast elektrijaama ehituse lõppemist 10 protsendiga osanikuks, et tugevdada projekti kaasatud põlevkivikompetentsi,” lisas Sutter.

Elektrijaama ehitab Guangdong Engineering Power Corporation ja projekti finantseerivad Hiina suurpangad Bank of China ja Industrial Commercial Bank of China. Laenu garanteerib Hiina ekspordikrediidiagentuur Sinosure.

Yudean Group on Hiina riigiettevõte, mis omab ja opereerib enam kui 29 000 megavatise koguvõimsusega elektrijaamu ning kaevandab kivisütt Hiinas ja Austraalias. Yudeani omanikud on Guangdongi provints (76%) ja China Huaneng Group (24%).

Eesti Energia eeldatav koguinvesteering Jordaania elektriprojekti projekti algusest kuni rahastamise lõpuleviimiseni on ligi 31 miljonit dollarit.