Uudised

Erakordselt püsiva tuulega aastaalgus tõi Eesti Energiale rekordilise taastuvenergia toodangu

Eesti Energia tootis käesoleva aasta esimese kuue kuuga 124 466 megavatt-tundi tuuleenergiat, millest piisaks üle 40 000 keskmise tarbimisega majapidamise aastaseks elektritarbimiseks.

Eesti Energia taastuvenergia ja väikekoostootmise juht Innar Kaasik ütles, et esimene poolaasta on andnud tuuleparkide omanikele põhjust rahuloluks. “Kui 2014. aasta oli tavapärasest tuulevaesem, siis 2015. aasta on selle igati kompenseerinud. Eesti Energia tuulepargid on esimese kuue kuuga tootnud 124 466 megavatt-tundi elektrienergiat, mida on 2014. aasta esimese poolaastaga võrreldes veerandi võrra rohkem. Näitena võib tuua, et sellise koguse elektrienergiat kulutavad aastaga 41 488 keskmise tarbimisega majapidamist,“ rääkis Kaasik.

Tuulest elektrienergia tootmine annab võimaluse säästa väärtuslikku Eesti põlevkivi suuremat lisandväärtust loovateks tegevusteks nagu näiteks õli tootmine Enefiti tehastes. Ainuüksi 2015. aasta esimese poolega on tuulest toodetud elektrienergia abil jäänud kasutamata 146 430 tonni põlevkivi ning õhku paiskamata 117 144 tonni CO2-te. Süsihappegaasi õhku paiskamise asemel saab sellisest kogusest põlevkivist toota üle 100 000 barreli õli.

Innar Kaasiku sõnul on käesoleval aastal palju räägitud, et tuul on erakordselt tugev olnud. „Samas on hea tõdeda, et Eesti on jõudnud etappi, kus suudab tuuleressurssi efektiivselt ära kasutada ning toota üle riigi hajutatult ning keskkonnasõbralikult sellest elektrienergiat,“ lisas ta. Käesolevat aastat iseloomustab ning annab võimaluse tuulest maksimumi võtta tegur, et tuul on olnud stabiilselt tugev. „Kui tuul väljenduks tormides, siis nendes tingimustes ei oleks võimalik ka tuuleparkides suurt toodangut tagada. Hea toodangu saame just sellise stabiilselt tugeva tuulega, kus on võimalik masinaid vastavalt häälestada, et nad maksimumi annaksid,“ selgitas Kaasik.

Asjaolu, et Eesti on mereriik ning pika rannajoonega, annab meile rannikupiirkondades tuuleenergia tootmise võimalused. Kaasiku sõnade kohaselt ainuüksi head tuuleolud siiski suuremat toodangut ei taga, vaid Eesti turul toimetavad tuulepargiomanikud on korralikult enda masinaid hooldanud ning sellest tulenevalt suutnud tavapärasest suurema tuule pöörata ka suuremaks toodangunumbriks.

Eesti Energia on suuruselt teine tuuleenergia tootja Eestis. Kokku omame nelja tuuleparki Narvas, Aulepas, Virtsus ja Paldiskis.