Uudised

Uue põlvkonna õlitehas Enefit280 testib tippvõimsusi

Kevadel stabiilse töörežiimi saavutanud Enefit280 õlitehases testitakse projekteeritud tippvõimsusi, töödeldes tunnis kuni 260 tonni põlevkivi. Uue põlvkonna õlitehasesse on esmakordselt maailmas integreeritud ka elektritootmine, mis annab õlitootmise kõrvalsaadustest 35 MW elektritootmisvõimsust.

Eesti Energia juhatuse esimehe Sandor Liive sõnul ei ole see, kas õlitehas käivitub või ei käivitu Eesti Energia inseneride jaoks kunagi küsimus olnud. „See, et tehas töötab, on fakt. Meie õlitööstuse insenerid võivad tehtud arendustöö üle tõeliselt uhked olla, maailma suurim põlevkiviõlitehas on saavutamas oma tippvõimsust. Täna võib öelda, et Eesti Energia on välja arendanud 21. sajandi õlitootmistehnoloogia ning selles vallas maailmarekordi teinud,” lisas Liive.

Eesti Energia Õlitööstuse juhatuse esimehe Igor Kondi sõnul on Enefit280 töö tõestanud, et tegemist on senisest oluliselt efektiivsema tehnoloogiaga. „Tänu Enefit280 õlitootmisseadme ja nüüdisaegse keevkihttehnoloogial põhineva põletusseadme ühendamisele on Enefit280 õhuheitmed kordades väiksemad kui teistel Eesti õlitehastel ning protsessist väljub orgaanikavaba tuhk, mis on sobilik taaskasutamiseks,” selgitas Kond.

„Võrreldes põlevkivi otsepõletusega eraldub õlitootmise kõrvalsaadusest põlevkivigaasist elektri tootmisel 40% vähem CO2 heitmeid. See tähendab, et kaasaegne põlevkivi töötlemise tehnoloogia käib ühte sammu üha karmimaks muutuva kliimapoliitikaga,” lisas ta. Uue tehase õlisaagis on kõrgem kui varasematel tootmisseadmetel ja tehases toodetav õli kvaliteetsem.

Üks Enefit280 õlitehas, mis on võimeline töötlema tunnis kuni 280 tonni põlevkivi, lisab tänasele Eesti Energia tootmisvõimsusele aastas ligi 2 miljonit barrelit põlevkiviõli ning 75 miljonit kuupmeetrit põlevkivigaasi. Tehasesse on integreeritud 35 MW elektrilise võimsusega auruturbiin, mis kasutab ära õlitootmisel tekkiva jääksoojuse. Tehas toodab praegu stabiilselt 25 MW elektrienergiat, millest piisab tehase ja kütuse etteande elektrienergia vajaduste katmiseks ning toodetud elektrienergiat müüakse ka elektriturule.

Uues Enefit280 õlitehases toodeti esimene põlevkiviõli 2012. aasta detsembris ning peale seda on tehase võimsust ja tööaega järk-järgult suurendatud. Keemiatehaste käivitamise maailmapraktika on näidanud, et uue tehnoloogia puhul võtab täisvõimsuse saavutamine üldjuhul aega kuni 3 aastat.