Enefit 280-2 tehases viidi läbi esimeste seadmete testkäivitus

Ehitatava põlevkiviõli tehase Enefit 280-2 kütuseetteande purustuskompleksis on edukalt lõppenud kuumkäivitus ja on käimas jõudlustest, mis näitab etteandesüsteemi purustusseadmete tõhusust ja purustatud tooraine kvaliteeti. Purustuskompleksis alanud testi läbimisel algavad samm-sammult teiste tehnoloogiliste sõlmede testid ja kuumkäivitus.



„E280-2 seadmete paigaldus on lõppenud ja tehase mehhaaniline valmidus on saavutatud, mis lubas meie inseneridel alustada kuumkäivitust. Tehase kuumkäivitus on mitmeetapiline protsess, kus igal toimingul on kindel roll ja järjekord. Esialgu toimub tehnoloogiliste sõlmede kuumkäivitamine, mille käigus lisatakse protsessi tooraine. Tehnoloogiliste sõlmede edukas kuumkäivitamine lubab minna edasi ja panna kogu tehas tööle. Esimene kuumkäivituse edukalt läbinud tehnoloogiline sõlm on etteandesüsteemi purustuskompleks, kus toimub tooraine purustamine, et edasised füüsilised protsessi ja keemilised reaktsioonid saaksid võimalikult tõhusalt toimuda,“ selgitas Enefit Industry juhatuse esimees Lauri Karp.

Karbi sõnul on ettevõttel detailne käivitusplaan ja mehitatud kogenud meeskond kuumkäivituste eri etappideks. Käivitusmeeskonda kuuluvad insenerid Eesti Energiast, Enefit Industryst ja ka seadmeid tarninud ettevõtetest. Järgmisena algab kuumkäivitus kütuseetteande teises osas. Tehase „südames“ ehk retordis algab kuumkäivitus juulis.

„Retordis toimub kõige olulisem protsess – utmine või pürolüüs. Seda võib võrrelda suure õhukindla anumaga, mida kasutatakse orgaanilise aine kuumutamiseks ja lagundamiseks hapniku juurdepääsuta. Pürolüüs kestab ca 15 minutit ning selle tulemusel tekib auru-gaasisegu. Auru-gaasisegu liigub kondensatsiooniosakonda, kus see puhastatakse peenosakestest ja jahutatakse. Jahutamisel saame vedelkütused. Aasta viimases kvartalis jõuab kuumkäivituse protsess kondensatsiooniosakonnani,“ lisas Karp.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, tuleb esimene õli uuest tehasest tänavu aasta lõpus.

Enefiti tehaste toodangut ehk vedelkütuseid saavad kasutada soojatootjad, energeetikaettevõtted, laeva- ja autokütuste tootjad ja müüjad, teedeehitajad ja põllumajandustootjad. Tulevikus on Enefit Industryl plaan põlevkivitööstus kujundada järk-järgult tööstuseks, mis toodab toorainet jätkusuutlikuks keemiatööstuseks.