Blogi

Ära tee kallist viga! Kuidas oma päikesejaama eest õigesti hoolt kanda

Taastuvenergia

Elektritootjate arv on viimaste aastatega hüppeliselt kasvanud. Elektrilevi andmetel on Eestis enam kui 19 000 päikeseenergia tootjat ning uusi avaldusi laekub aina juurde. Soov tootlikkust maksimeerida on pannud päikesejaama omanikke huvi tundma, kuidas paneele korrektselt hooldada. Parim hooldus on aga mitte midagi teha – isegi üks vale kriimustus võib kahjustada tervet jaama ning liigne hooldamine vähendada selle võimsust kuni 80%.

Isiklik päikeseelektrijaam on investeering, mis tasub end ära keskmiselt kümne aastaga, hakates seejärel teenima tulu. Tasuvuse kiirendamiseks peab jaam töötama võimalikult tõhusalt, ja selleks, et see töötaks võimalikult tõhusalt, tuleb see… hooldamata jätta.


Image

Kõige odavam ja ohutum on mitte midagi teha

„Kui kliendid küsivad, kuidas oma päikesepaneele hooldada, on üldine soovitus, et ärge tehke midagi. Paneele tuleks puhastada vaid juhul, kui need on kaetud langenud lehtede või muu mustusega. See on kõik. Kui teistes kliimatingimustes võib olla vajalik ka tolmu eemaldamine, siis Eestis on piisavalt vihma ja niiskust, mis aitavad paneelid puhtana hoida. Meie omalt poolt hoolitseme selle eest, et need kestaksid kaua – tagame päikesepaneelidele 12-aastase tootegarantii ja 25-aastase võimsusgarantii,“ sõnas Mikk Tootsi, Eesti Energia päikese- ja salvestuslahenduste juht.

Tootsi hinnangul peaks päikesejaama omal käel hooldama nii palju kui vajalik, aga nii vähe kui võimalik. „Päikeseelektrijaamad, mis asuvad näiteks pärnapuude läheduses, võivad suvekuudel kattuda õietolmuga. Sellisel juhul on nende puhastamine tõepoolest vajalik. Suuremate ja raskemate tööde puhul tuleks appi kutsuda professionaalid, kel on olemas vastavad teadmised ja sobivad töövahendid,“ ütles ta.

Samuti soovitas Tootsi vältida päikesejaamalt lume ja jää koristamist. Paksu lume korral võib pealmise kihi ettevaatlikult maha lükata, kuid oluline on seda mitte piki paneeli teha. Lund ei ole vaja eemaldada ilmtingimata selleks, et paneele nähtavale tuua, vaid, et jaamale tekkivat survet ja raskust vähendada. Paneelide puhastamisel tuleks eelistada pehmete harjastega harja, soojemal aastaajal pehmet käsna, destilleeritud vett või klaasipuhastusvahendit.

Üks kriimustus võib kahju teha kogu elektrijaamale

Sõltuvalt sellest, kuhu paneelid on paigaldatud, võib nende puhastamine olla ohtlik mitte ainult teile endale – kuna katusele ronimine, eriti talvel, võib suurendada vigastuste ohtu – vaid ka teie rahakotile. Puhastatavat paneeli on lihtne kahjustada ja isegi väike, kuid piisavalt sügav kriimustus võib kogu jaama tootmisvõimele negatiivselt mõjuda.

„Paneelid on omavahel pidevas ühenduses. Niipea kui üks paneel hakkab halvasti töötama, kohanduvad teised tema järgi. Teisisõnu, kui rikke tagajärjel väheneb ühe paneeli tootmisvõimsus, väheneb sellest tulenevalt kogu jaama tootmisvõimsus. Näiteks, kui elektrijaam koosneb 20 paneelist, töötavad ka kõik ülejäänud paneelid samamoodi nagu üks kahjustunud paneel,“ selgitas Tootsi.

„Põhjus peitub selles, et enamik elektrijaamu ei ole optimeeritud – ainult 5% katusele paigaldatavatest elektrijaamadest on ühendatud selliselt, et iga paneel suudaks toimida iseseisvalt. Kuna tegu on kallima lahendusega, on vähem inimesi selle kasuks otsustanud,“ lisas ta.

Kriimustuste kõrval on teiseks ohukohaks paindumine. Kui puhastamise käigus avaldub paneelide pinnale liiga tugev surve, võivad tekkida mikropraod – need on paljale silmale nähtamatud, kuid vähendavad koheselt elektrijaama tõhusust ja pikendavad seeläbi selle tasuvusaega.

Oluline roll on inverteril

„Aja jooksul päikeseelektrijaamade võimsus väheneb. Et seda aeglustada, paigaldatakse paneelidele spetsiaalsed kiled. Sellised kiled võivad saada kahjustatud, kui puhastamise käigus kasutatakse nende peal sobimatuid keemilisi aineid. Selle tagajärjel kiireneb paneelide kulumine ja väheneb nende tõhusus. Sama kehtib ka kriimustuste kohta,“ lausus Tootsi.

Elektrijaama tõhususe vähenemine sõltub otseselt rikke suurusest – suuremate rikete puhul võib tootmine väheneda kuni 80%.

„Seega on parim viis oma elektrijaama eest hoolitsemiseks unustada selle puhastamine ja pöörata rohkem tähelepanu sellele, et seadme inverter oleks ajakohane. Kui inverter on ühendatud internetiga, siis on võimalik päikesejaama tootlikkust ja muud infot läbi nutirakenduste reaalajas jälgida.

Inverteri tarkvara uuendatakse pidevalt. Uuendusi tasub installida, sest need võivad parandada nii inverteri kui generaatori jõudlust. See toob märgatavat kasu ja kaitseb ootamatute kahjude eest,“ andis Tootsi nõu.

Kasulikku infot võib leida ka inverteri statistikast. Kui andmete põhjal selgub, et elektrijaam on võrreldes eelmise aasta sama kuuga oluliselt vähem energiat tootnud, on see märk võimalikust probleemist. Sellisel juhul tasub nõu pidada elektrijaama paigaldanud ettevõttega. Samal ajal võib statistika jälgimine tuua ka rahalist kasu – omades ülevaadet oma tarbimisharjumustest, saad neid vastavalt energiaturul toimuvale kohandada ja seeläbi teenida tulu või säästa elektriarvetelt.