Uudised

Eesti Energia ja Geothermal Baltic alustavad pilootprojekti geotermaalenergiast soojuse tootmiseks Ida-Virumaal

11. jaanuaril sõlmisid Eesti Energia AS ja Geothermal Baltic OÜ ühiste kavatsuste kokkuleppe, mille alusel alustab Geothermal Baltic Narvas, Enefit Poweri kinnistul, geotermilise katsepuuraugu ehitust. Pilootprojekti õnnestumisel võimaldaks lahendus pakkuda Narva linnale konkurentsivõimelise hinna ja CO2 emissioonideta rohelist soojusenergiat.

„Otsime pidevalt maailmast parimaid tehnoloogiaid ja partnereid, et pakkuda oma klientidele taskukohast ja võimalikult väikese keskkonnajalajäljega energiat. Maakoorde talletunud soojus on sarnane taastuvenergia allikas nagu tuul ja päike, mille kasutamine aitab meil jõuda süsinikuneutraalse energiatootmiseni,“ ütles Eesti Energia juhatuse liige Margus Vals . “Narvas hakkamegi koostöös katsetama, kas geotermaalenergia kasutamine on suuremas mahus võimalik ka Eestis.“

Narvas on Eesti suuruselt teine kaugküttevõrk, mis varustab soojusega ligi 60 000 elanikuga piirkonda. Täna toodetakse Narva soojus Enefit Poweri koostootmisjaamas ja seda pakutakse linnaelanikele Eesti soodsaima hinnaga 39,83 eurot megavatt-tunni eest. „Kui pilootprojekt kulgeb edukalt, saame tulevikus Narva inimestele pakkuda mõistliku hinnaga toasooja süsinikuvabalt,“ lisas Vals.

Kanada ettevõttele Eavor Technologies Inc kuuluv patenteerinud tehnoloogia Eavor-Loop kasutab energia tootmiseks kilomeetrite sügavusse kivimitesse salvestunud soojust, mis juhitakse läbi suletud süsteemi tarbijani.

„Sõltuvalt katseprojekti tulemustest, saame projekteerida soojuse tootmiseks puuraugu, mille tootmisvõimsus on vähemalt 15 MW,“ ütles Geothermal Balti juht Kaido Kõrm . „Geotermaalsoojuse hind on väga konkurentsivõimeline isegi Narvas, kus soojuse hind on üks madalamaid Eestis. Lisaks on maasoojusest energia tootmine stabiilne ja energia hind ei sõltu teiste energialiikide hüppelistest hinnatõusudest.“

Geotermilise energia puhul on tegemist Maa toodetud ja maakoores salvestatud soojusenergiaga, mida kasutatakse soojuse ja elektri tootmiseks. Tegemist on keskkonda hoidva tootmisviisiga, millega toodetakse tarbija jaoks taskukohast energiat.

„Oleme kindlad, et rohelise energia tootmine, mida meie tehnoloogia võimaldab, aitab kaasa kasvuhoonegaaside vähenemisele atmosfääris ja elukeskkonna paranemisele,“ ütles Eavor Tecnological Inc asepresident Robert Winsloe . „Geotermilise energia tootmise ökoloogiline jalajälg on madalaim tuntud energia tootmisviiside hulgas.“

Eesti Energia on rahvusvaheline energiaettevõte, mille koduturgudeks on Baltimaad, Soome ja Poola. Kontsern tegeleb nii energiatootmise kui müügiga ning klientidele kasulike ja mugavate energialahenduste pakkumisega. Kontserni eesmärk on saavutada süsinikuneutraalsus elektritootmises aastaks 2035 ning kogu kontserni tootmises aastas 2045. Väljaspool Eestit tegutseb kontsern kaubamärgi Enefit nime all.

Eavor (hääldatakse "Ever") on tehnoloogiapõhine energiaettevõte, mis on pühendunud puhta, usaldusväärse ja taskukohase energia loomisele. Eavori lahendus Eavor-Loop kujutab endast maailma esimest skaleeritavat, puhast ja paindliku getermaalenergia liiki. Eavori partnerid on mitmed juhtivad ülemaailmsed energiatootjad, investorid, arendajad ja riskikapitalifondid, sealhulgas Vickers Venture Partners, bp Ventures, BDC Capital, Temasek, Chevron Technology Ventures, BHP Ventures, Helmerich & Payne, Precision Drilling ja Chubu elektrienergia. Lisainfo: www.eavor.com.

Geothermal Baltic on Eesti investoritele kuuluv ettevõte, mis esindab Eavori tehnoloogiat Eestis ja teistes Balti riikides. Ettevõtte sihiks on arendada geotermaalenergiat, mis on juhitav, täielikult heitmevaba ja üliväikese keskkonnamõjuga taastuvenergia tootmisviis, mis töötab 24/7.